Letem fotosvětem #17 : Dron na grilu | FotoŠkoda
Aktuality z fotosvětaSeriály

Letem fotosvětem #17 : Dron na grilu

Letem fotosvětem #17 : Dron na grilu
3. 5. 2021 | 4 minuty čtení

Na konci dubna stále doznívala vlna technických novinek. Tak jsme se podívali trochu do budoucnosti a pátrali po tom, co pro nás chystá Olympus nebo Nikon. V minulých týdnech Letů fotosvětem nás začala bavit videa, tak se jim budeme snažit udělat trochu prostoru. Po těch testovacích a crash videích se zklidníme a podíváme se na rozpálené 360stupňové 8K video z Islandu. Inspirace v podobě finalistů soutěže se tentokrát točí kolem jídla a budete možná překvapeni jeho přesahem.

Sony zaskočené poptávkou

Jedním důležitým uměním při výrobě foto a video techniky je odhad poptávky a následné naplánování výroby. To se očividně Sony nedaří. Samozřejmě jsou tu ohrané globální omluvy typu covid, brexit, obchodní šarvátky s Čínou nebo zaseklé lodě v Suezském průplavu, ale … Sony zkrátka podle posledního vyjádření zaskočila poptávka po novince FE 50mm f/1.2 GM a tak se omluvila, že nestíhá vyrábět. Zvýšený zájem o potřebu vlastnit toto sklo jsme pochopili při testování. (zdroj:sony)


 

Dron na grilu

V minulých týdnech se v nejednom médiu objevily fotografie a videa Petra Jana Juračky z Islandu z bezprostřední blízkosti aktivního vulkánu. Petr je v mnoha ohledech fenomenální a při pobytu na Islandu byl vybaven mimo jiné technikou DJI. Nás zaujalo tématicky podobné video zveřejněné 30.dubna, je také “žhavé”, ze stejné lokace a dokonce také z ptačí perspektivy díky dronu DJI. Bylo ale zaznamenáno někým jiným a na zcela odlišné zařízení. Stále relativní novinka INSTA 360 Pro 2 umí 360stupňová videa v neuvěřitelné kvalitě. Takže si nezapomeňte při 8K videu nad průletem kolem aktivního vulkánu občas pohnout myší libovolným směrem a zjistíte, že žhavá láva (čti: 1240 °) je i pod dronem a vzhledem k širokoúhlému záběru asi i dost blízko. (zdroj:youtube)


 

Nový Olympus

Sandro Rymann (lokální viceprezident společnosti OM Digital (Olympus)) se rozpovídal pro jeden švýcarský web. Zazněla spousta méně i více zajímavých věcí. Z těch nejzásadnějších: „Nový fotoaparát bude k dispozici v příštích několika týdnech a nebude jediný v tomto roce,“ ( fiskálním roce). Podle konkrétních narážek (zaměření na profesionální systémy atd.) by chystaná novinka měla být z řad MFT nikoli Tough TG, jak se nedávno polemizovalo. (zdroj:digitec)


 

Nikon Z30 nebo Z50 MK II

Dost možná v podobném termínu bude oznámena i APS-C bezzrcadlovka Nikon. V posledních týdnech se totiž o ní objevují čím dál častěji konkrétnější informace. Většina zdrojů pracuje s názvem Nikon Z30. Od konce dubna je ve hře (vzhledem k detailům z uniklé registrce na Thaj-wanu) i potenciální název Nikon Z50 MK II. Dost možná může jít o samostatný update Z50. Tomu by nasvědčoval stejný typ akumulátoru EN-EL25, set s objektivem Z DX 16-50 VR a komunikace přes Wi-Fi, Bluetooth. Pokud půjde o dva rozdílné fotoaparáty, Z30 se rýsuje jako diblík bez elektronického hledáčku, s pevným LCD, s jedním slotem pro kartu a 24-6 MPX snímačem - vlastně jakýsi ekvivalent (nebo nástupce) nejmenších a nejlevnějších DSLR D3500. (zdroj:nokishita)


 

Žánrový přesah Pink Lady Food Photographer

Byli oznámeni výherci Pink Lady® Food Photographer of the Year 2021 - video z vyhlášení zde. Jednalo se o jubilejní desátý ročník této fotografické soutěže a jak název napovídá, vše se tady točí kolem jídla. To tak trochu klame, protože téma má i díky celé řadě kategorií překvapivě obrovský žánrový přesah. Co zní jako jídlo, může v důsledku být street, dokument, zátiší, krajina atd. Celkovým vítězem se stal čínský fotograf Li Huaifeng se snímkem Food for the Family, ten si mimo hlavní trofeje odnesl i výhru 5 tis. liber. Za zhlédnutí stojí komplet celá galerie nejen vítězů, ale i finalistů ve zdroji. (zdroj:pinkladyfoodphotographeroftheyear/titul:Huaifeng Li)

LENSBABY OMNI Universal Expansion Pack with Shapes

Sada vložek pro kreativní odrazy a záblesky na snímcích, Drží objekty před objektivem, Obsahuje čtyři montážní svorky a rukojeti

2 290,-
IRIX Key Ring stativová destička Arca

Velmi kvalitní zpracování v CNC technologii, Sada obsahuje: Irix přívěsek na klíče a stativovou desku, Speciálně navržený plochý tvar

470,-
FUJIFILM Instax Pal růžový

Kapesní digitální fotoaparát, Ohnisko 16,25 mm (ekv. 35mm), USB-C port a Bluetooth

2 499,-

Související články

Sony vydává nové bezdrátové mikrofony pro streamování, podcasty i dokonale čistý zvuk při nahrávání venku

Sony vydává nové bezdrátové mikrofony pro streamování,...

Jak máme otevřeno 28. září

Jak máme otevřeno 28. září

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Fujifilm představuje novinku INSTAX PAL

Další Seriály

Téma měsíce září: Zvířata

Téma měsíce září: Zvířata

Fotoškola - zkratky na objektivech Panasonic

Fotoškola - zkratky na objektivech Panasonic

Fotoškola - jak fotit noční oblohu

Fotoškola - jak fotit noční oblohu

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...