Jak fotit zatmění Měsíce
17. 1. 2019 | 3 minuty čtení

Astronomické jevy jsou velmi fotogenické a měsíc táhne oči už od nepaměti. Na datum 21. 1. 2019 připadá poslední úplné zatmění měsíce v tomto desetiletí a v následujícím článku se dočtete, jak z něj udělat zajímavou fotografii.

Zatmění měsíce v číslech

Podívejme se nejdříve na důležitá čísla. Do přípravy je potřeba započíst i náročnost podmínek, v době publikace tohoto článku je předpověď poměrně dobrá, podle lokace ale můžete narazit na hluboký sníh a proto vyražte včas. 

  • KDY: 21. 1. 2019 od 5:41 do 6:43
  • KDE: V pomezí souhvězdí Blíženců a Raka asi 20° vysoko nad obzorem (zdroj: astro.cz)
  • ČAS: Úplné zatmění měsíce potrvá 1 hod. a 2 min. , částečné pak další hodinu před i po
  • VYBAVENÍ: Fotoaparát s manuálním nastavením expozice, stativ, kabelová spoušť

VYBRAT KABELOVOU SPOUŠŤ

Příprava a nastavení fotoaparátu na zatmění

Fotoaparát by měl být pevně a stabilně připraven na stativu spolu s kabelovou spouští, pokud ji nemáte, využijte časovač. Baterie dostává více zabrat, doporučujeme náhradní v kapse. Toto jsou často opomíjené maličkost, která mohou zmařit vaši výpravu. Naprosto nejjednodušší bude použít širokoúhlý objektiv, který umožní použití delšího času (Pozor, pokud budete ve městě či jeho blízkosti, světelné znečištění může být problém). ISO je na volbě každého z vás, doporučujeme někde mezi 200-500. V kombinaci s objektivem od 16-50mm (mezi těmito ohnisky budete moci využít delší čas) pak budete mít čas expozice od 5 do 20 vteřin (pozor, Země se otáčí). V kombinaci s teleobjektivem, nejlépe 200mm a více, pak bude čas mnohem kratší a opět pozor na dobrou kompozici, zde doporučujeme měřit z měsíce a umístit ho do zlatého řezu. Hlavní výhodou digitální doby je to, že můžete zkoušet různé časy a kontrolovat výsledek. 

VYBRAT STATIV

Kompozice a dobrá lokace

Právě tento bod rozhodne a výsledném dojmu ze snímku. Pokud fotíte na širokoúhlý objektiv, pak doporučujeme bod zájmu v popředí snímku, který povede oko diváka do fotografie. Tím může být pařez, větší kámen, nebo zajímavá budova. Správný poměr elementů ve snímku pak dělá efekt zajímavého prostředí. “Neutopte” se v údolí. Jak bylo zmíněno výše, měsíc bude 20° nad obzorem a tak bude dobré vyšší místo, které vám dá možnost práce na s měsícem na delší dobu.

Je zima! Na cestu se dobře oblečte a vemte si s sebou čaj. Celý tým FotoŠkoda přeje hodně povedených snímků, které s námi můžete sdílet prostřednictvím našeho Facebooku či Instagramu

Ruční vyvolání černobílých filmů

lepší prokreslení a podání polotónů než u strojového vyvolání, lepší ostrost než strojové vyvolání, vyšší kvalita důležitá pro zvětšování snímků ve větších formátech

260,-
Vyvolání diapozitivních filmů + digitalizace

vyvolání barevných diapozitivních filmů 135 a 120 procesem E-6 + následná digitalizace, rychlé a kvalitní zpracování, skenování až do rozlišení 4181 × 6305 px (velikost tisku až 60 × 90 cm)

299,-
VELBON UTC-53AS karbonový stativ s kulovou hlavou

kompaktní a robustní, extra nízká hmotnost, vysoká odolnost

3 990,-

Související články

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Téma měsíce března: Jak se začít živit fotografií a videem

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Fotoškola - jak se rychle zlepšit II.

Tipy na focení - komunita

Tipy na focení - komunita

Diskuze

Jak fotit zatmění Měsíce

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
Instagram feed
I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...