FototipyFototipy

Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj
| 4 minuty čtení

Novoroční ohňostroj je pravidelnou tradicí v ČR. I když barevnou podívanou z oficiálního ohňostroje letos na pražské obloze nespatříte, jistě o ně nebude nouze. Budete tak mít příležitost pořídit jedinečnou fotku jak naší metropole, tak i jinde, kde se budete moci zachytit třeba i velký městský ohňostroj. Dnes vám povíme pár tipů na úspěšné focení této světelné show.

Základy focení ohňostrojů

Jedná se o noční fotografii. Na dobrou fotku budete potřebovat fotoaparát s manuálním režimem, objektiv a stativ. Kabelová spoušť je volitelným, ale námi doporučeným příslušenstvím. Obecně platí, že fotíme statickou scénu, kde budeme chtít nechat rozvinout květ ohňostroje po výbuchu projektilu. 

Kompozice známe scény a objektiv

Jak již bylo v úvodu zmíněno, využijte výhody “domácího hřiště” a na fotku se dobře připravte. Pozice odpaliště je vždy předem inzerována a tak se nežeňte s davem do centra. Najděte si klidné místečko, odkud je na celou scénu dobře vidět. Při komponování scény se zaměřte na dvě základní věci - dominantu města ve spojení s ohňostrojem. Jedině tak bude výsledný snímek popisný. Z hlediska objektivu se představivosti meze nekladou, obecně by se ale dalo doporučit ohnisko mezi 18 až 50 mm.

Nastavení fotoaparátu a expozice

Dnešní kompakty i mobily už režím ohňostroj mají. Budeme ale předpokládat, že máte pokročilejší stroj a chcete “koukatelnější” snímek. Půjdeme tedy do tzv. režimu BULB. Ten vám umožní snímat scénu tak dlouho, jak budete držet tlačítko na kabelové spoušti. Předostřete si na dominantní prvek ve scéně. V našem případě by to byl hrad v Praze. Clonu pak posuňte někam mezi hodnoty f/8 - f/11 a ISO mezi 100 - 400. Není třeba jít výše. Nejlepších výsledků dosáhnete tak, že cca. 1 vteřinu po odpalu začnete scénu snímat na 3 - 5 vteřin. Záleží samozřejmě na vás, snímky lze skládat a dosáhnout tak ještě vyšší koncentrace květin v jedné scéně.

Na co si dát při focení ohňostroje pozor

Kouř je častý nepřítel pořádné fotky, dbejte na příchod již půl hodiny před začátkem ohňostroje, budete fotit čistou scénu. Pokud plánujete snímky skládat, dejte pozor na správné zakomponování a ostření. Scénu pak nelze znovu přeostřit a s fotoaparátem hýbat. Pokud toto dodržíte. Vše by mělo jít následně s přehledem spojit v bežných programech na zpracování fotografií.

Odkud fotit ohňostroj v Praze

Nechcete se tísnit na nábřeží? Zajímavou lokalitou pro focení novoročního ohňostroje v Praze může být například Letná nebo Petřín. Toto místo bude vyžadovat delší ohnisko a absolutně stabilní stativ. Pokud by se vám přes dav povedlo dostat na nábřeží, doporučujeme širší ohnisko a focení nízko od země se zajímavým popředím Vltavy. 

Přejeme hodně štěstí s hledáním záběru a pohodový konec roku 2019.

NIKON Z9

45,7 Mpx plnoformátový skládaný CMOS snímač o rozměru 35,9 mm × 23,9 mm, Procesor EXPEED 7 s 10x rychlejším zpracováním dat než u předchozích modelů, Video v rozlišení 8K/30p interně pro více než 2 hodiny natáčení, 4K/120p zpomalené nahrávání

152 990,-
MANFROTTO PRO Light 2 Multiloader backpack M

Rychlý přístup ve čtyřech bodech, Konfigurace batohu, popruhu a tašky maximalizují flexibilitu, Pojme 2 DSLR nebo bezzrcadlovky

7 490,-
WALTHER FUN 10x15/200, béžová, popisové pole

transparentní kapsy, pro fotografie 10 x 15 cm, možnost vložení 200 fotografií

550,-

Související články

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Oslavte Vánoce s instantní a analogovou fotkou!

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Diskuze

Jak fotit ohňostroj

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím