Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj

Jak fotit ohňostroj

Novoroční ohňostroj je pravidelnou tradicí všech větších měst v ČR. Barevná podívaná ozdobí oblaka například nad Prahou, Brnem, Ostravou nebo Plzní. Pro mnohé z nás je toto jedinečným lákadlem na velmi zajímavou fotku našeho města. Dnes vám povíme pár tipů na úspěšné focení této světelné show.

Základy focení ohňostrojů

Jedná se o noční fotografii. Na dobrou fotku budete potřebovat fotoaparát s manuálním režímem, objektiv a stativ. Kabelová spoušť je volitelným, ale námi doporučeným příslušenstvím. Obecně platí, že fotíme statickou scénu, kde budeme chtít nechat rozvinout květ ohňostroje po výbuchu projektilu. 

Kompozice známe scény a objektiv

Jak již bylo v úvodu zmíněno, využijte výhody “domácího hřiště” a na fotku se dobře připravte. Pozice odpaliště je vždy předem inzerována a tak se nežeňte s davem do centra. Najděte si klidné místečko, odkud je na celou scénu dobře vidět. Při komponování scény se zaměřte na dvě základní věci - dominantu města ve spojení s ohňostrojem. Jedině tak bude výsledný snímek popisný. Z hlediska objektivu se představivosti meze nekladou, obecně by se ale dalo doporučit ohnisko mezi 18 až 50mm.

Nastavení fotoaparátu a expozice

Dnešní kompakty i mobily už režím ohňostroj mají. Budeme ale předpokládat, že máte pokročilejší stroj a chcete “koukatelnější” snímek. Půjdeme tedy do tzv.režimu BULB. Ten vám umožní snímat scénu tak dlouho, jak budete držet tlačítko na kabelové spoušti. Předostřete si na dominantní prvek ve scéně. V našem případě by to byl hrad v Praze. Clonu pak posuňte někam mezi hodnoty f/8 - f/11 a ISO mezi 100 - 400. Není třeba jít výše. Nejlepších výsledků dosáhnete tak, že cca. 1 vteřinu po odpalu začnete scénu snímat na 3 - 5 vteřin. Záleží samozřejmě na vás, snímky lze skládat a dosáhnout tak ještě vyšší koncentrace květin v jedné scéně.

Na co si dát při focení ohňostroje pozor

Kouř je častý nepřítel pořádné fotky, dbejte na příchod již půl hodiny před začátkem ohňostroje, budete fotit čistou scénu. Pokud plánujete snímky skládat, dejte pozor na správné zakomponování a ostření. Scénu pak nelze znovu přeostřit a s fotoaparátem hýbat. Pokud toto dodržíte. Vše by mělo jít následně s přehledem spojit v bežných programech na zpracování fotografií.

Odkud fotit ohňostroj v Praze

Nechcete se tísnit na nábřeží? Zajímavou lokalitou pro focení novoročního ohňostroje v Praze může být například Vyšehrad. Toto místo bude vyžadovat delší ohnisko a absolutně stabilní stativ. Komponujte s hradem vlevo. Pokud by se vám přes dav povedlo dostat na nábřeží, doporučujeme širší ohnisko a focení nízko od země se zajímavým popředím Vltavy. 

Přejeme hodně štěstí s hledáním záběru a pohodový konec roku 2018.

Podobné články

Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč
Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč

12. 7. - Západ a východ slunce, jedny z nejkrásnějších přírodních jevů. Ne vždycky je ale fotka taková, jakou si...

Jak fotit částečné zatmění měsíce
Jak fotit částečné zatmění měsíce

11. 7. - V úterý 16. července, zhruba od 21:00 do 01:00 večer, uvidíme na obloze částečné zatmění Měsíce. Vyražte si tuto...

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací