Jak fotit ohňostroj

Novoroční ohňostroj je v mnoha městech pravidelnou tradicí. I když barevnou podívanou z oficiálního ohňostroje tentokrát na pražské obloze nespatříte, jistě o ně nebude nouze. Budete tak mít příležitost pořídit jedinečnou fotku jak naší metropole, tak i jinde, kde se budete moci zachytit třeba i velký městský ohňostroj. Dnes vám povíme pár tipů na úspěšné focení této světelné show.
Základy focení ohňostrojů
Jedná se o noční fotografii. Na dobrou fotku budete potřebovat fotoaparát s manuálním režimem, objektiv a stativ. Kabelová spoušť je volitelným, ale námi doporučeným příslušenstvím. Obecně platí, že fotíme statickou scénu, kde budeme chtít nechat rozvinout květ ohňostroje po výbuchu projektilu.
Kompozice známe scény a objektiv
Jak již bylo v úvodu zmíněno, využijte výhody “domácího hřiště” a na fotku se dobře připravte. Pozice odpaliště je vždy předem inzerována a tak se nežeňte s davem do centra. Najděte si klidné místečko, odkud je na celou scénu dobře vidět. Při komponování scény se zaměřte na dvě základní věci - dominantu města ve spojení s ohňostrojem. Jedině tak bude výsledný snímek popisný. Z hlediska objektivu se představivosti meze nekladou, obecně by se ale dalo doporučit ohnisko mezi 18 až 50 mm.
Nastavení fotoaparátu a expozice
Dnešní kompakty i mobily už režím ohňostroj mají. Budeme ale předpokládat, že máte pokročilejší stroj a chcete “koukatelnější” snímek. Půjdeme tedy do tzv. režimu BULB. Ten vám umožní snímat scénu tak dlouho, jak budete držet tlačítko na kabelové spoušti. Předostřete si na dominantní prvek ve scéně. V našem případě by to byl hrad v Praze. Clonu pak posuňte někam mezi hodnoty f/8 - f/11 a ISO mezi 100 - 400. Není třeba jít výše. Nejlepších výsledků dosáhnete tak, že cca. 1 vteřinu po odpalu začnete scénu snímat na 3 - 5 vteřin. Záleží samozřejmě na vás, snímky lze skládat a dosáhnout tak ještě vyšší koncentrace květin v jedné scéně.
Na co si dát při focení ohňostroje pozor
Kouř je častý nepřítel pořádné fotky, dbejte na příchod již půl hodiny před začátkem ohňostroje, budete fotit čistou scénu. Pokud plánujete snímky skládat, dejte pozor na správné zakomponování a ostření. Scénu pak nelze znovu přeostřit a s fotoaparátem hýbat. Pokud toto dodržíte. Vše by mělo jít následně s přehledem spojit v bežných programech na zpracování fotografií.
Přejeme hodně štěstí s hledáním záběru a pohodový konec roku 2022.
Další díly seriálu - Jak fotit
- 01 - Jak se připravit na fotografování v zimě
- 02 - Jak se připravit na jarní focení?
- 03 - Jak fotit momentky dětí, přátel a zvířat
- 04 - Jak (ne)fotit portrét
- 05 - Jak fotit ohňostroj
- 06 - Jak fotit zatmění Měsíce
- 07 - Jak se připravit na focení přírody
- 08 - Jak fotit na dovolené u moře
- 09 - Jak fotit na dovolené na horách a v přírodě
- 10 - Jak fotit na dovolené ve městě
- 11 - Jak fotit na dovolené s dětmi
- 12 - Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč
- 13 - Jak vyfotit rozmazaný mořský příboj
- 14 - Jak fotit meteorický roj Perseidy
- 15 - Jak fotit částečné zatmění Měsíce
- 16 - Jak fotit děti o Vánocích
- 17 - Jak fotit širokoúhlým objektivem

ROLLEI C6i karbonový stativ s kulovou hlavou
Vyrobeno z osmivrstvého karbonu, Nízká hmotnost 1,63 kg, Maximální výška 171,5 cm

HAMA redukční šroub vnitřní 1/4-3/8 5120
Vnitřní redukční šroub Hama 5120 je určen k převodu 3/8" na 1/4" závit, Vnitřní závit: 1/4", Vnější závit: 3/8"
Diskuze
Jak fotit ohňostroj
Přidat příspěvekSkládaná fotografie ohňostrojů
Václav K. 06.01.2022 06:31:20