Jak vybrat nejlepší techniku na focení krajiny

Jak vybrat nejlepší techniku na focení krajiny

Jak vybrat nejlepší techniku na focení krajiny

Google a webové stránky známých krajinářů se hemží dechberoucími snímky, ale když se na totéž místo vydáme my, obyčejní smrtelníci, takového výsledku zdaleka nedosáhneme. V čem tkví tajemství té fotky, na kterou byste se mohli dívat hodiny a hodiny? A jak docílit toho, abyste se takhle jednou nemohli nabažit své vlastní?

Tajemství krajinářské fotky

Od architektury a civilizace, kterou jsem z mnoha různých stran rozebírala v minulém článku, se přesouváme do přírody (nejlépe do panenské přírody, nebo aspoň do takové, která na fotkách bude panensky vypadat).

Prvním pilířem působivé fotky je idea zachytit krajinu takovou, jakou ji vidíte, ne takovou, jaká je. Tedy většinou. Někdy vám příroda sama nachystá takový obraz, který byste si nepředstavili ani v těch nejdivočejších snech. Druhým je dobré světlo. Bez světla nepořídíte nic, žádnou fotku. Pojem dobré světlo ale pro každého fotografa znamená něco jiného, respektive obecná představa dobrého světla někdy nezahrnuje to, co do ní nejeden fotograf počítá.

Autor: Veselin Atanasov, vítěz otevřené soutěže Sony World Photography Awards 2018 a vítěz bulharské národní ceny

Není asi třeba říkat, že světlo, které svítí po většinu dne, je často zabiják dobré fotky - ostré stíny, nijaká barevnost, zkrátka a dobře, přes den to nepůjde. Pokud se tedy přes slunce nehoní mraky, to vám může vykouzlit opravdu krásně dramatickou scénu, když ji vyfotíte na dlouhou expozici. I v tomto případe je ale nejkrásnější světlo, v němž figuruje i odhalené slunce, to ve zlatých hodinkách - při východu a západu (a platí to i recipročně - samotné západové slunce může, ale nutně nemusí, být trochu okoukané a nudné, zatímco mraky můžou snímku dodat neotřelý příběh). 

Já osobně mám ale radši ještě úplné jiné podmínky, a to ty, při kterých mnohý turista ani nevyjde ven, protože by “přece nic nepořídil, když není nic vidět.” Je to mlha, trhající se mlha, mrholení, někdy i prudší déšť, nebo prach. “Špatné” počasí totiž fotkám dodá úplně jinou atmosféru, trochu mystickou, tajemnou a často přesně takovou, která u diváků vytvoří dojem “ááááách”.

Autor: Anna Jirásková

Focení krajinek je jednou z disciplín ideálních k úniku od uspěchaného městského a pracovního života. Dobrá fotka je spíš méně než více často dílem momentálního okamžiku - pokud chcete jít na jistotu, musíte si ji vyčekat. Jednou místo objevíte, podruhé máte mizerné světlo, potřetí se tam sejde víc lidí a překážejí vám v záběru a až napočtvrté, nebo třeba až "poxté" se vám teprve podaří snímek vyfotit. Perfektně zkomponovaný a připravený, protože už místo budete znát jako své boty. Krajinářská fotka je taková trpělivá a technická disciplína, jejímž cílem je zachytit genia loci místa, na němž se nacházíte.

Právě tím čekáním a trpělivostí se liší od cestovatelské fotky, pokud tedy nevyrazíte přímo na fotoexpedici s cílem něco nafotit. Běžná cestovka na zájezdě s dalšími 30 lidmi určitě nebude čekat, až vám slunce za hodinu vleze do téhle mezírky mezi stromy. Pokud máte libovolné množství času a můžete si počkat, jak dlouho a kdekoliv chcete (a vyjde vám počasí), máte ideální podmínky pro skvělou fotku. Pokud vás čas naopak tlačí a musíte být za hodinu u vlaku, musíte mít celkem kliku, aby se vám to povedlo. Což ale neznamená, že to nejde, samozřejmě. :)

Který fotoaparát bude ten nej

Nejlepší foťák je ten, který máte zrovna u sebe. Jako u všeho ale záleží na tom, jaké máte s fotkou plány. Fotka z mobilu není ideální na tisk formátu A0 (takovouhle reklamu by žádný mobilní výrobce vskutku neocenil), ale pokud zase chcete fotky jenom na Instagram, nemusíte mít profi přístroj s rozlišením 50 Mpx (na mysli mám třeba  Canon EOS 5DS R nebo středoformáty Fujifilm GFX 50s a Hasselblad X1D 50c).

chci mít středoformát

Pokud ale chcete mít aspoň jakous takous šanci, že z foťáku vyleze snímek, který můžete natisknout třeba i na A4, koukejte se po foťácích s rozlišením alespoň zhruba 24 Mpx. Velice oblíbený a často používaný byl ale třeba Canon EOS 5D Mark III s rozlišením cca 22 Mpx, dnes ho nahradil o mnoho výkonnější Canon EOS 5D Mark IV.

chci mít zrcadlovku

Ideální jsou foťáky s výměnnými objektivy, ať už to jsou CSC nebo DSLR. Jednak si můžete úhel záběru upravovat jenom tím, že nasadíte jiný objektiv a nemusíte vyřezávat (čímž si navíc snižujete kvalitu výsledného snímku), jednak mají daleko lepší technické vlastnosti. Ačkoliv profíci fotí převážně s fullframy, menší snímač se může ukázat i jako výhoda - na menších snímačích se používají i menší a lehčí objektivy, které navíc díky kratší ohniskové vzdálenosti poskytují větší hloubku ostrosti, což u krajiny pravděpodobně oceníte. Nejeví se vám to jako výhoda? O objektivech si ještě povíme za chvilku, tedy níže... 

chci mít systémový kompakt

Takové Nikon D850, Sony Alpha A7R III, ale také zmíněný Canon EOS 5D Mark IV mají i velký dynamický rozsah schopnost zachytit scény s velkým rozsahem jasů s prokreslenými světly i stíny), jako krajináři ho vlastně ale až tolik nepotřebujete (pro komplexní srovnání těchto tří přístrojů se můžete podívat na náš blog). Ptáte se proč?

Výsledné krajinářské snímky jsou často složené hned z několika, takže nepotřebujete mít dokonalý výsledek u jedné jediné fotky: několik “nedokonalých” fotek jednu dokonalou dohromady dá. Můžete tak navíc odstranit reflexy, které nutně vzniknou, když máte v záběru slunce (ehm, tedy… vlastně docela často). Když pořídíte jednu fotku s reflexy a při druhé slunce zastíníte prstem, výsledná fotka složená z těchto dvou je po malé úpravě v počítači perfektní a bez reflexů. Pokud ale tohle uděláte, nezapomeňte fotit na manuální nastavení expozice, aby byly oba snímky stejně exponované

Jestliže si ale na plný manuál úplně netroufnete, nevěšte hlavu. Pokud nechcete provádět tríčky s odstraněním reflexů, poslouží vám k pořízení několika různě exponovaných fotek režim priority clony a minimální ISO. Clona je tady nejdůležitější, potřebujete mít na všech fotkách, které budete skládat dohromady, proostřené stejné věci, proto clonu v rámci jedné série fotek nikdy neměňte. Samozřejmě je také nutné, aby byly všechny snímky i stejně nakomponované, což vyžaduje stativ, v nouzovém případě rovný kámen nebo zídka.

Autor: Iurie Belegurschi

Objektiv, oko foťáku

Na krajinu potřebujete objektiv ostrý a s minimální přítomností aberace a dalších optických vad. Ale protože se při focení krajiny většinou hodně cloní (kvůli velké hloubce ostrosti se používají vyšší clonová čísla), optické vady se u většiny objektivů jenom tímhle "zacloněním" hodně zredukují. Hodně pomůže taky sluneční clona, která je pro krajináře takřka nezbytností. Navíc - při focení do RAW se dá odstranit opravdu hodně.

Určitě vás bude zajímat i ohnisko, tady vás ale možná zklamu. Širší ohniska (kratší ohnisková vzdálenost objektivu dává široký úhel záběru) jsou oblíbenější, protože dokážou zachytit mnohem více z okolí, ale není úplně snadné s nimi fotit. Široká ohniska zabírají výjev jinak, než ho vidí lidské oko (což může být někdy velmi zajímavé, jindy to může přinést zklamání). Pokud tedy fotíte širokým sklem - a není na tom vůbec nic špatného, sama je ráda používám - dbejte na to, aby v popředí snímku bylo něco dominantního nebo zajímavého, co mu dodá na plasticitě.

jdu do širokého skla

Svůj díl práce ale odvedou i delší skla, dokonce i teleobjektivy, záleží pouze na tom, co chcete fotit a jak je to daleko. Třeba v Tatrách jsem využila delší sklo, abych z hřebene Nízkých vyfotila Vysoké - se širokým sklem bych rozhodně neuspěla.

jdu do teleobjektivu

Autor: Anna Jirásková

Abych vás ale nenechávala stát s prázdnýma rukama, několik vám jich přece jen doporučím. Pokud vlastníte Canon, neztratí se vám klasika 16-35 mm f/4 L, u Nikonu třeba 24-70 mm f/2.8. Sony má zase třeba výbornou 35 mm f/1.4, Fujifilm zase 56 mm f/1.2. Obdobné objektivy využijete i na focení svatby, takže se můžete inspirovat v článku o focení svateb

Při tvorbě výbavy ale mějte na paměti, že na ideální fotografickou lokaci ne vždy vede cesta, kterou můžete absolvovat autem. Na ta nejzajímavější místa se většinou dostanete pouze pěšky. A celou cestu musíte svou výbavu nosit na zádech. Deset pevných skel je sice krásná výbava, ale při výšlapu do prudkého kopce budete mít chuť je shodit ze skály. Míň je někdy víc. Proto zkušení krajináři mnohdy dávají přednost kvalitním zoomům, jeden slušný zoom dokáže nahradit hned několik pevných objektivů.

jeden zoom objektiv za 3 pevné

Příslušenství, bez kterého se do terénu nevydá(vej)te

 • Z domova neodcházejte bez stativu. Pro skládání fotek je opravdu důležité, aby byla kompozičně jedna jako druhá a pro polohování a hledání vhodného úhlu vám stativ poslouží zdaleka nejlépe. Navíc na něm můžete i pořídit dlouhé expozice dramatických mračen. Pro focení krajiny se nejlíp hodí stativy s kulovou nebo převodovou hlavou. Stativům s kulovou hlavou jsem se poměrně obšírně věnovala v článku o noční fotce, stativům s převodovou hlavou zase u architektury

 • Pro ty ale nezapomeňte ani na ND filtry maximálně do hodnoty 1000. Obzvlášť pokud vám do záběru bude svítit slunce. Ani vysoká clona nezachrání dlouhou expozici před přesvětlením.

 • Krajináři často používají i přechodové filtry, nejlépe zásuvné, které vložíte do držáku před objektivem. Ztmavíte tak oblohu, která hrozí přeexponováním, ale nikoliv spodní část fotky, která je naopak osvětlená dobře. Poslouží vám jak obyčejné šedé, ale pokud chcete trochu experimentovat a svoje snímky ozvláštnit, můžete sáhnout i po některém barevném.

 • Třeba při focení vodní hladiny oceníte i polarizační filtr a jako mechanickou ochranu objektivu se určitě hodí i UV filtr. Pokud budete lézt někde po skalách, může se stát, že objektivem uhodíte do kamene - a UV filtr za několik stovek vás bude mrzet určitě míň než objektiv za desetitisíce.

 • Aby se vám foťák netřásl při spoušti - a pokud máte zrcadlovky, cvaknutí zrcadla může být v minimálních otřesech znát - můžete se pojistit dálkovou spouští. Je jedno, jestli bude rádiová nebo kabelová, ale u kabelové nemusíte řešit, že vám někdy dojde baterka, což je u krajiny docela zásadní poznatek.

 • O sluneční cloně už byla řeč a asi není třeba to dál rozvádět.

 • Nezapomeňte ani na náhradní paměťovou kartu a baterku, obzvlášť pokud máte bezzrcadlovku.

 • Při jakékoli disciplíně, kdy se musíte pohybovat venku, se vám bude hodit pláštěnka na foťák. Důvod je asi jasný. :)

 • Nezapomeňte ani na plášťěnku pro sebe a dobré oblečení vůbec. Jak už jsem říkala několikrát, pokud se budete cítit v nepohodě, na fotce to bude poznat.

 • Zapomeňte naopak na brašnu. Při dlouhé cestě si odrovnáte krk i záda, pro tuhle disciplínu je rozhodně lepší fotobatoh.

Autor: Ted Gore

A velmi důležitá je taky kompozice. Pokud malinko tápete, jak je to s pravidlem třetin, k čemu všemu můžete použít linie nebo jak vnímání ovlivňují barvy, připomeňte si její základy v našem kompozičním seriálu.

Příští týden bude věnovaný sportu, takže do té doby vám přeju dobré světlo a nebolavá záda!

Autor textu: Anna Jirásková a Luděk Bouška

Podobné články

Jak vyfotit rozmazaný mořský příboj
Jak vyfotit rozmazaný mořský příboj

19. 7. - Rozmazané proudy vody tříštící se o skaliska. Vlny omývající kámen na pláži. Takové fotky vyfocené na krátký čas...

Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč
Jak vyfotit západ slunce, aby to nebyl kýč

12. 7. - Západ a východ slunce, jedny z nejkrásnějších přírodních jevů. Ne vždycky je ale fotka taková, jakou si...

Servisní knížka plná výhod
 • 4 servisní prohlídky
 • základní kurz ovládání zrcadlovky
 • poukázka na fotoslužby

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací