8 tipů na focení makra v interiéru | FotoŠkoda
Fototipy

8 tipů na focení makra v interiéru

8 tipů na focení makra v interiéru
29. 4. 2020 | 9 minut čtení

Baví vás makro? A chodíte jenom ven? Škoda! I u vás doma se nachází spousta objektů, které si zaslouží makropozornost. V dnešním článku se proto podíváme na to, co se dá v interiéru vykouzlit s makrotechnikou a jak na to, abyste mohli být na výsledek opravdu pyšní a vytvořili originální dílo. Přejeme inspirativní čtení!

Makroobjekty všude kolem nás

Venkovní svět hraje všemi barvami a nás svrbí ruce, jak bychom to všechno vyfotili. V našem článku vám poradíme, jak na to, abyste si z focení odnesli skutečně parádní fotky. A pokud potřebujete pomoci s výběrem té správné techniky nebo byste si rádi vytvořili makro výbavu z té stávající, všechno najdete v tomto článku.

Dnes se ale podíváme na zoubek focení makra v interiéru, protože nejenom venku najdeme objekty, které si zaslouží zachytit na snímku. Tak pojďme na to!

#1 Světlo je základ fotografie

Stejně jako u focení makra venku a vlastně jakéhokoliv jiného žánru úplně kdekoliv je jedním z klíčů k dobré fotce světlo - tak to vždycky bylo a vždycky bude. Můžete mít sebelepší objekt, ale špatným osvětlením (či nasvícením, pokud budete používat umělé světlo) ho úplně zabijete.

I v interiéru můžete využít různé typy přírodního světla, a pokud máte okna na východ či západ, máte ideální příležitost využít zlaté hodinky. Nebojte se ale experimentovat - třeba zjistíte, že vašemu objektu sluší spíše tvrdší světlo, které na něm vykresluje zvláštní stíny, nebo využijte věcí, které doma běžně máte - takové žaluzie na oknech můžou vytvořit třeba zajímavý vzor na pozadí.

Pokud si tykáte spíše s umělým osvětlením, při focení makra v interiéru máte skvělou příležitost, jak se v tom zdokonalit. Vyzkoušejte si, jak se na objektu chová přímé světlo ze stran či seshora, zkuste si třeba k obyčejné ledkové lampičce (nebo na ledkovém fotosvětle, kde si můžete i nastavit barevnou teplotu) vytvořit malý improvizovaný softbox, abyste zjistili, co to udělá. Zajímavý efekt může poskytnout i plamen svíčky.

Vřele doporučuju objekty podsvěcovat - lépe tak vynikne kupříkladu struktura listu nebo jiných poloprůsvitných materiálů a dosáhnete velmi příjemného efektu. Pokud chcete udělat takřka "produktovou makrofotku", můžete pracovat i s ligthboxem.

Pokud se chystáte na focení v interiéru mimo domov, třeba na veřejném místě, jako jsou pavilony botanické zahrady, jenom těžko si tam postavíte profesionální světla, pokud nejste přímo domluvení na focení. Můžete ale u rostlin využít podsvícení či makroblesky a také toho, že světlo je často stabilní a nemusíte řešit nehezké ostré stíny. Stačí se tak soustředit třeba na kompozici a pozadí.

Makrofotografie © Luděk Bouška© Luděk Bouška

#2 Kompozice, druhý pilíř fotky

Nejen ze světla je fotka živa, neméně důležitým elementem dobré fotky je kompozice. V seriálu na našem blogu najdete shrnuté všechno, o co se můžete při komponování snímku opřít - a až to ovládnete, tak to třeba začít i porušovat.

Koneckonců i dál v tomto článku se podíváme na některé prvky, které v kompozici hrají důležitou roli. Pokud ale budete zautomatizované základní kompoziční postupy, můžete se soustředit na ty pokročilejší.

#3 Připravte si scénu

Zatímco u focení venku si pozadí často vybrat nemůžete (byť vám tam pravděpodobně nebudou překážet hrnky s čajem nebo dveře), v interiéru si můžete s pozadím vyhrát. Odneste si objekt na místo, kde bude nejen dobré světlo, ale také oku lahodící a nerušivé pozadí, které fotku dotvoří. U květiny to mohou být podobně barevně laděné (nebo naopak kontrastní, podle toho, jakého efektu chcete dosáhnout) doplňky, u hračky třeba světlé pozadí nebo další hračky v podobných odstínech.

Nezapomínejte ani na hloubku ostrosti, která je u makroobjektivů skutečně působivá.

Doma si můžete vytvořit i scénu alpského panoramatu - stačí si doma vypěstovat alpskou květenu a naaranžovat ji na pozadí fotky s alpskými hřebeny. Vysokohorská louka jako vyšitá. Ať se nám to líbí, nebo ne, takto funguje běžná praxe, takže si špičkovou fotku můžete vytvořit také.

Květina - makrofotografie

#4 Podívejte se na to z jiného úhlu

Pokud se vám třeba nedaří najít hezké pozadí, zkuste se na to podívat trochu jinak. Doslova. Jak objekt vypadá seshora? Není to ono? A co takhle z tohohle boku, nebo snad trochu z pohledu? Tady se pěkně vyloupl tenhle květ, který roste výš a vyváží kompozici!

Zkoušejte, hledejte - a najdete. Často jsme zapouzdření v představách, jak by měla fotka vypadat - buď jsme podobnou fotku viděli a zaujala nás, nebo jsme si vymysleli vlastní - pohled z jiného úhlu jí ale může dodat šmrnc a vy tak získáte ještě lepší fotku, než v jakou jste doufali.

#5 Experimentujte a budete odměněni

Ne všechno na první pohled vypadá, že bude dobrý objekt. Na druhý ovšem zjistíte, že je to neotřelý nápad a žádnou podobnou fotku jste ještě neviděli - a to je rozhodně žádoucí. Porozhlédněte se doma (nebo kdekoliv jinde v interiéru, kde budete fotit) a zjistíte, že kromě prvoplánových objektů se tam nachází řada dalších, které o pozornost tolik nekřičí, rozhodně za ni ale stojí.

Dívali jste se někdy pořádně na strukturu slupky či kůry ovoce? Dřevěné členité doplňky mohou v makru vytvořit až abstraktní umělecké obrazce. A jak dokonalá je duhovka oka, když se na ni podíváte opravdu zblízka! Pokud chcete efekt rosy nebo "po dešti", vezměte do ruky ostřikovač.

Hledejte struktury, vzory, geometrii - to je na makrofotce velmi přitažlivý a často velmi důležitý (kompoziční) prvek. A rozhodně to nemusí být jenom na přírodních objektech. Takový obrazec si můžete vytvořit třeba i pomocí světla, stačí jenom zapojit fantazii.

Diamanty - makrofotografie

#6 Ostřete manuálně

Stejně jako při focení v jiném prostředí je záhodno ostřit manuálně. Makroobjektivy jsou totiž stavěné jinak než klasické a záleží na každém milimetru, což autofokus nemusí úplně přesně zvládnout. Se stativem to hravě zvládnete a navíc - tady máte obrovskou výhodu v tom, že vám květy nebo listy nepohne vítr, o neživých objektech ani nemluvě. Se zvířátky v teráriích se budete muset domluvit. :)

Plaz, makrofotografie

#7 Focus stacking aneb Poskládejte si fotku v postprocesu!

Jak už jsem řekla v předchozím bodě, makroobjektivy fungují na jiném principu než běžné. Proto, pokud chcete třeba zaostřenou celou hlavičku domácího osminohého mazlíčka, nebo celý květ rostliny, aniž by tím utrpěla kvalita fotky (čti hlavně hloubka ostrosti a ISO, které musíte s navyšováním clony zvyšovat taktéž a které způsobuje zrnitost fotky), budete muset skládat. Pomocí makrosáněk si nastavíte přesnou pozici a můžete fotit po milimetrech.

#8 Foťte do RAWu a s fotkami si vyhrajte

Focení do RAWu je technický základ fotky, protože jedině tak ji v postprocesu dotáhnete k dokonalosti. Pohrajete si s barevností světla, intenzitou světel i temnotou stínů, můžete i upravovat barvy a celkově fotku ladit.

I tady ovšem platí, že kde nic není, ani smrt nebere, takže sice můžete vylepšit světlo, ale z ostrého neuděláte měkké a naopak, můžete třeba oříznout roh, kde jste si nevšimli malé drobnosti, ale nemůžete překopak celou kompozici, můžete dokonce změnit barvy na pozadí (i popředí), ale nevymažete ta ošklivá futra, která plyšovému medvídkovi trčí z hlavy.

Makrofotografie © Luděk Bouška© Luděk Bouška

Přeji vám hodně inspirace a dobrého světla!

P. S. Protože jsme také vyhlásili duben (a část května) měsícem makrofotografie, připravili jsme pro vás také slevy až 10 % na makrotechniku, tak si ji nenechte utéct!

chci omrknout slevy na makrotechniku

P. P. S. Pokud si pořád nejste úplně jistí v kramflecích, můžete zamířit na náš kurz úvodu do makrofotografie, kde si všechno názorně proberete s lektorem. Na květnový a červnový termín už zbývá posledních pár míst, tak si to své ulovte!

chci na kurz

Autorka článku: Anna Jirásková

CANON EF 50 mm f/1,8 STM
CANON EF 50 mm f/1,8 STM

Ohnisková vzdálenost 50 mm – fantastický objektiv pro portrétní fotografii, Světelnost f/1,8 – skvělý výkon při špatných světelných podmínkách, STM motor – rychlé a téměř neslyšitelné zaostřování

3 190,-
CANON RF 50 mm f/1,8 STM

Objektiv s bajonetem RF, Formát Full-Frame, Motor STM

5 490,-
CANON RF 28 mm f/2,8 STM

Ohnisková vzdálenost: 28 mm (ekv. 35 mm – 45 mm), Clona: f/2,8–22, Bajonet: Canon RF

8 690,-

Související články

Fotoškola - začínáme s focením přírody

Fotoškola - začínáme s focením přírody

10 tipů na focení zvířat v pohybu

10 tipů na focení zvířat v pohybu

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

S analogem až ke hvězdám: počátky vesmírné fotografie

Diskuze

8 tipů na focení makra v interiéru

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

I nás baví Instagram.
@fotoskodacz
Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...