9 tipů na focení lifestyle portrétu

Dnešek bude věnovaný lifestyle portrétu. Co si pod tím pojmem vlastně můžeme představit? A jak takový portrét udělat? V několika tipech se mu podíváme na kloub, abyste si takový lifestyle portrét mohli odvézt třeba už z letošní dovolené. Přeji příjemné čtení!
Lifestyle + portrét
Některým z vás se lifestyle portrét možná spojí s žánrem, který se před časem nazýval environmentální portrét, a budete mířit správným směrem. V zásadě totiž mluvíme o přirozeném portrétu v přirozeném světle v prostředí, které je pro daného člověka běžné a přirozené.
© Lukáš 'Kenji' Vrábel
#1 Být sám sebou
Pokud chcete pořídit podařený lifestyle portrét, je důležité, aby se fotografovaný cítil dobře a jako doma. Představa a očekávání fotografovaného jsou tady ještě důležitější než u řady jiných žánrů, protože prostředí, ve kterém ho budete fotit, mu musí být blízké. Pro Adama Ondru by to byla třeba lezecká stěna, pro Zdeňka Pohlreicha zase třeba restaurace nebo kuchyně. Zaměňte je a přirozenost je ta tam. Proto se s člověkem, které budete fotit, předem dobře poznejte a dopodrobna s ním jeho zájmy a představu o fotce proberte.
#2 Vezměte to zeširoka
Prostředí je u lifestyle portrétu naprosto zásadní, proto zapomeňte na headshoty. Fotografovaného chceme ukázat tak, aby bylo patrné, co rád dělá a kde se s oblibou pohybuje. Proto se nebojte použít i širší ohniska, byť se na portrét obvykle nedoporučují, nebo si poodstoupit. Stejně jako je osobitý fotografovaný, bude tak osobitá a neokoukaná i vaše fotka.
#3 Podívat se na to z jiné perspektivy
Fotit ve výši hlavy fotografovaného, neořezávat hlavu. To je standardní přístup u focení portrétů. U lifestylových snímků se rozhodně nemusíme bát pravidla trochu rozvolnit – fotit třeba z výšky nebo z podhledu (pokud potom dotyčný nevypadá hloupě). Perspektiva může být relativní a fotku příjemně ozvláštnit. Takže popusťte uzdu fantazii, jdeme bořit zažité zvyky!
© Petr Klempa
#4 Momentková stylizace
Jednou z charakteristik lifestyle portrétu, která mi přichází na mysl jako první, je uvolněnost. Taková, jaká je typická pro momentky, kdy člověk neví, že ho fotíte. Lifestyle portrét se proto pro mě pohybuje na pomezí stylizované fotky a momentky a je důležité, aby člověk na fotce nepůsobil křečovitě a staženě, ale naopak jako ryba ve vodě – uvolněný a spokojený.
Nechte ho proto plavat kolem sebe, ukazovat vám krásu prostředí, kde se nacházíte a které je pro něj (druhým) domovem, užívejte si čas s ním. A kde je ta stylizace? Pokud se člověk ponoří do své vášně, snadno se může stát, že zapomene na nervozitu z foťáku a stane se z něj fotomodel, i když se na fotkách jinak běžně tváří jako Chandler Bing u fotografa. Nechte se zkrátka vést situací a uvidíte, že skvělé záběry na sebe nenechají dlouho čekat. Ba co víc - z takového focení se rozhodně nestane rutina. :)
#5 Být připraven (na vše)
To, že necháte věcem volný průběh, neznamená, že se nemůžete dopředu připravit. Proberte s dotyčným, jak by mohl portrét vypadat, vyberte i oblečení, které bude vypadat dobře. A pak už se nechte překvapit, jak se to celé vyvine. Jakmile totiž fotografovaného nebudete svazovat pokyny k naklonění hlavy a pootočení ramene, dost možná to povede k ještě lepším snímkům, než jaké by vás vůbec kdy napadly.
© Lukáš 'Kenji' Vrábel
#6 Světlo je grund
Světlo je základ celé fotky a lifestyle portrét není výjimkou. Zapomeňte na blesky a umělá světla, kterými obestavíte scénu, využijte světla, které najdete v okolí. Ať už se jedná o žárovičky ve výloze, nebo krásně načervenalý nádech měkkého západového slunce. Jenom si dávejte pozor, aby bylo světlo k fotografovanému lichotivé.
Už brzy se podíváme různým typům světla na zoubek podrobněji, tak se můžete těšit na další článek!
#7 Bez kompozice ani ránu
Světlo je sice základ, ale kompozičně špatně vystavěná nebo naprosto nezajímavá fotka zabije i ten nejlepší úmysl. I když jsou tady pravidla od toho, aby se porušovala, nejdříve musíme ta pravidla znát, abychom je porušovali s rozmyslem. Pokud tápete, zkuste se mrknout do našeho kompozičního seriálu, kde najdete řadu tipů a odpovědí na své otázky.
Vězte ale, že dobře budou vypadat průhledy, odrazy nebo také vhodně zvolené barvy. A hrát si u lifestyle portrétu můžete dle libosti!
© Petr Klempa
#8 Kouzlo okamžiku
Když se podíváte na jakýkoli lifestyle portrét při vyhledávání obrázků na googlu, dýchne z něj na vás jedinečná atmosféra. Dokážete si představit, jak to na místě vypadalo, pokud je snímek obzvlášť dobrý, tak třeba i to, co se člověku na fotce může honit hlavou. Toho docílíte jak stylizací nebo kompozicí, o nichž byla řeč před chvílí, tak třeba i úpravami snímku.
Chcete, aby snímek spíš vedl k zamyšlení? Nebo aby vás pohltil veselou letní amosférou a probudil ve vás touhu po pozorování západu slunce s drinkem v ruce a přáteli po boku? Věnujte pozornost také úpravám barev nebo kontrastu a je to! Další tipy najdete zde.
#9 Zážitek na prvním místě
Chcete-li předat určitý pocit, sami ho musíte zažít. Pokud vás focení baví, na fotce to je velmi dobře znát, pokud byste se radši viděli už někde jinde, fotka to odnese. Proto si čas na focení lifestyle portrétu vychutnávejte a užívejte – dobrá atmosféra vede jak ke skvělým fotkám, tak k nezapomenutelným zážitkům, a o ty jde především. :)
© Lukáš 'Kenji' Vrábel
Pokud byste si rádi vyzkoušeli focení lifestyle portrétu pod vedením některého z našich zkušených lektorů, přihlašte se na kurz s Lukášem 'Kenjim' Vrábelem nebo Petrem Klempou, kteří vám s chutí a humorem sobě vlastním ukážou svoje know-how a nalijí do žil čerstvou inspiraci.
Prozatím přeji pěkné světlo a těším se u dalšího článku!
Autor úvodní fotografie: Petr Klempa
Další díly seriálu - Tipy na focení
- 01 - 7 tipů jak na atraktivní videa ze sportovních kamer
- 02 - 7 tipů jak fotit Signal festival
- 03 - 8 tipů jak fotit oslavy 100 let republiky
- 04 - Pět životem a praxí odzkoušených tipů pro zajímavější fotky
- 05 - Pět tipů pro organizaci a zálohu fotografií
- 06 - X tipů na focení v zimě
- 07 - 10 tipů na úpravu fotek
- 08 - 10 tipů na focení v létě
- 09 - 10 tipů na focení outdoor a adventure fotografie
- 10 - 10 tipů na focení u moře
- 11 - 10 tipů na focení na horách
- 12 - 10 tipů na focení hudebního festivalu
- 13 - 10 tipů na focení zvířat
- 14 - 10 tipů na focení noční oblohy
- 15 - 10 tipů na focení makra rostlin
- 16 - 9 tipů na zpracování fotek po dovolené
- 17 - 8 tipů na focení makra v interiéru
- 18 - 9 tipů na focení lifestyle portrétu
- 19 - 10 tipů na focení krajiny
- 20 - 10 tipů na focení dětí v pohybu
- 21 - 10 tipů na focení zvířat v pohybu
- 22 - 5 tipů na focení v nepříznivém počasí podzimu
- 23 - 5 tipů na focení v zimě
- 24 - 5 tipů na focení jara
- 25 - 5 tipů jak fotit v létě

SONY Alpha A7 III
full frame 24 Mpx snímač, až 10 sn./s. při sekvenčním snímání s bufferem až na 177 JPEG snímků, XAVC S 4k video, 100 Mbps 8-bit 4:2:0 - interní nahrávání, přes HDMI výstup 8-bit 4:2:2, 120 FPS FHD

CANON EOS R6 Mark II
Rozlišení 24,1 Mpx / obrazový procesor DIGIC X, Rozsah citlivosti až ISO 102 400, AF s technologií Dual Pixel CMOS AF II

SONY Alpha A7 IV tělo
Rozlišení 33 Mpx, full frame Exmor R CMOS BSI, Snímání rychlostí až 10 fps, nativní ISO 100 – 51 200, 4K 60p video 10 bitech, S-Cinetone
Diskuze
9 tipů na focení lifestyle portrétu
Přidat příspěvekZatím nebyl přidán žádný příspěvek.