FototipyFototipy

10 tipů na focení u moře

10 tipů na focení u moře
| 6 minut čtení

Člověk se na to těší celý rok. Až vyrazí z horami obklopené české kotliny do vzdálených krajin, které jsou lemované mořem či oceánem. A protože je to zcela jiný svět, než na který jsme zvyklí z domova, snad všechno volá po zmáčknutí spouště. Jak si letos přivézt ještě o chlup lepší fotky než z loňské dovolené?

#1 Počkejte si na dobré světlo

Světlo je, jak už napovídá označení "fotografie", esencí snímku. A i když se budu opakovat, musím zdůraznit, že ostré polední slunce je na focení zdaleka nejnevhodnější. Pokud tedy máte na výběr a můžete počkat, radši vyrazte za lovem skvělých snímků v podvečer nebo brzy ráno.

#2 Nespoléhejte na samotný západ slunce

Nádherné světlo budete mít samozřejmě také při západu slunce. A nepochybně vás bude lákat zdokumentování zapadajícího slunce nad mořskou hladinou. Odolejte tomuto pokušení a pokuste se zaslechnout zasyčení slunce o vodu, když se na něj budete dívat i s nějakou dominantou - ať už je to molo, krab, trávou porostlý poloostrov nebo hezky tvarovaný kámen.

#3 Využijte objektů, které najdete jenom u moře

Když už jsme u těch dominant, u moře (a jenom u moře) narazíte na jeden velice fotogenický objekt, jehož snímáním na různých místech můžete strávit celou dovolenou. Je to maják, který vypadá dobře jak za slunečného dne, pod mrakem i v noci. Zkuste si nějaký v okolí najít, uvidíte, že si domů z dovolené přivezete fotku, jakou jste ve svém albu dosud neměli.

#4 Podívejte se na svět z jiné perspektivy

Někdy vám k lepší fotce pomůže i jiná perspektiva. Neomezujte se proto jenom na klasické focení "z pohledu střelce", ale přiklekněte si, natáhněte ruce nad hlavu (nebo k nebi vyšlete dron), případně snímejte krajinu od úrovně země. Buď tam dostanete i vegetaci, která tam roste a která vám vytvoří hezký spodek, nebo se alespoň vymaníte ze škatulky a přinesete do fotky neobvyklé proporce. 

Protože rozdělení fotky na polovinu (pláž-moře) není nejlepší volbou, kterou můžete učinit. Pokud je zajímavější spodek, dejte větší prostor jemu, pokud se vám po nebi dramaticky prohánějí mraky, můžete je s ND filtrem ještě zdůraznit. S ND filtrem můžete vytvořit i krásné "mlíko" z moře. A nezapomínejte dbát na kompozici.  

Foto: Anna Jirásková; Mandal, Norsko

#5 Pozor na přepaly

Pokud fotíte u moře za slunečného dne, nutně se musíte vypořádat s přepaly, které vznikají odrazem slunce od hladiny (nebo písku). Můžete to buď vyřešit polarizačním či přechodovým filtrem, čekáním na zataženo (ale chápu, že tím celá scéna může ztratit na kouzlu, i když na vytvoření ponuré atmosféry slunce nevyužijete), nebo na lepší úhel, pod kterým budou sluneční paprsky dopadat na hladinu či písek. 

V každém případě zkuste nespoléhat na automat a foťte do RAWu, dovolí-li vám to foťák (a máte-li pak kde fotky z RAWu zpracovat), ten si totiž zachovává mnohem větší dynamický rozsah a dokážete takový snímek mnohem lépe zpracovat, stáhnout stíny i světelné plochy (ukrutné přepaly a podpaly ale nezvládne ani ten nejlepší program a RAW z nejlepšího foťáku na světě).

chci si záběr pojistit filtrem

#6 Chraňte techniku před pískem, vodou a solí

Ještě několik měsíců po návratu z dovolené nacházíte zrníčka písku na těch nejnepravděpodobnějších místech, i když si říkáte, že už to není možné. Dostanou se všude, vaši techniku nevyjímaje. A stejně jako vaší psychice, když se těch malých potvor nemůžete zbavit, jí nedělá dobře, stejně jako voda a rozežírající sůl.

#7 Ať se technika nepřehřeje

Náš organismus je stavěný na vyrovnávání s horkem, technika takhle vybavená není. Ať už je položená "jen" na slunci, nebo se zahřívá v měkkém pískovém polštářku, nepoděkuje vám ani za jedno.

#8 Nezůstávejte jen na pláži

Přímořská letoviska sice (často) vyrostla u pláží, ale není to (většinou) rozhodně to jediné, co z nich stojí na návštěvu. Možná budete překvapení, kolik fotogenického materiálu se vám naskytne, když zabloudíte do uliček městečka. A pokud se skamarádíte s místňákem, ukáže vám i taková, na která byste sami nikdy nepřišli.

#9 Chraňte se před sluncem

V zápalu fotografického nadšení nezapomínejte na ochranu vlastního těla - s bolestí hlavy po úžehu a rozbolavělou spálenou kůží budete rádi, že jste rádi, a zůstanete hezky na pokoji. Což znamená nejen, že si nějakou dobu nezafotíte, ale především to, že dny, které jste mohli strávit poznáváním svého okolí, zbytečně strávíte léčením tělesných bolístek.

#10 Zavítejte do podvodního království

Pokud jste u moře, byla by škoda vynechat návštěvu podvodního království. Ať už se chcete potápět nebo jenom šnorchlovat, pamatujte na podvodní pouzdro nebo foťák a najděte si zajímavé místo, kde to pod vodou přímo bují životem. Ale dávejte si při tom pozor na medúzy a jiné potvůrky, které vás možná neuvítají jako váženého návštěvníka. 

Pokud si chcete připomenout další zásady spojené s focením pod vodou, mrkněte na článek na našem blogu.

chci se podívat na podvodní pouzdro pro svůj foťák

Autor textu: Anna Jirásková

OLYMPUS E-M1 MARK II
OLYMPUS E-M1 MARK II + 12-40mm

20Mpx Live MOS snímač, obrazový procesor TruePic VIII, výkonný zaostřovací AF systém (121 křížových bodů)

31 990,-
PENTAX K-70
PENTAX K-70 + 18-55 mm WR

24 Mpx CMOS snímač APS-C, Vysokorychlostní procesor PRIME MII, Citlivost v rozmezí 100–102400 ISO

15 990,-
CANON EOS R6
CANON EOS R6

Senzor CMOS, Full Frame s rozlišením 20 MP, DIGIC X Image Processor

64 490,-

Související články

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Pište nám dotazy, odpovíme v živém vysílání

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Věnujte pod stromeček fotokurz - zážitek na celý život!

Jak zařídit YouTube studio

Jak zařídit YouTube studio

Diskuze

10 tipů na focení u moře

Přidat příspěvek

Zatím nebyl přidán žádný příspěvek.

Servisní knížka plná výhod
  • 4 servisní prohlídky
  • základní kurz ovládání zrcadlovky
  • 300 Kč poukázka na tisk fotografií

Kompletní informace »

Čekejte prosím...

Tyto stránky používají k poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací

Rozumím